Innhold

Geodata AS og Geoinsight AS er virksomheter i Geogroup AS

  • Geodata
  • Geoinsight
  • Geogroup

Norske tilpasninger (NT) for ArcGIS for desktop versjon 1.1 er nå lansert!

Norske tilpasninger (NT) for ArcGIS for desktop versjon 1.1 er nå lansert!

 

Norske Tilpasninger for ArcGIS for Desktop er et tillegg til ArcGIS for Desktop på alle lisensnivåer, hvor vi har samlet de mest brukte funksjoner mot norske datakilder og tjenester. Produktet er uunnværlig hvis du har behov for å referere til steder, adresser eller eiendommer i din arbeidshverdag og for norske tjenester og ressurser i ArcGIS.

Geodata har nå lansert versjon 1.1 av NT for ArcGIS for Desktop.

Hva er nytt?

Ny funksjonalitet i versjon 1.1 inkluderer blant annet detaljert dialog med opplysninger fra matrikkelen. Ved søk på eiendom eller adresse vil en enkelt kunne se matrikkel-kjerneinformasjon om denne enheten. Det er med andre ord ingen behov for en separat matrikkel innsynsapplikasjon for å oppnå dette når en har Norske Tilpasninger. Man vil også få en visning av forenklet teig-geometri via GeoIntegrasjons presentasjon av denne.

Eiersøk og enlinjesøk basert på geokoding er også lagt til. Geokoding gjør det mulig å treffe lokalitet basert på en "noenlunde riktig skrevet tekst" for adresse eller stedsnavn.

På  sikt vil en enklere lokator inkludert i installasjonen, med sentrale geografiske begreper og zoom til polygon, bli tilbudt i tillegg.

GeoIntegrasjon Matrikkel-services er nå i produksjon fra Statens Kartverk. Dette, samt forenkling av konfigurasjonsinnstillingene, gjør det enklere å få tilgang til norske tjenester og ressurser i versjon 1.1.

Hva er fordelene ved å ta i bruk Norske Tilpasninger for ArcGIS?

Lese og vise SOSI filer
Noen brukere ønsker å kunne inspisere mottatte SOSI-data før import til bruksformat, og i Norske Tilpasninger er det derfor lagt vekt på enkel, fullverdig visning av SOSI data.

 Søk på og opptegning av karttjenester fra Norge Digitalt
Norge Digitalt er en sentral kilde for viktige datasett som har stor verdi for mange brukere. Antallet datakilder er formidabelt, men vi har gjort søk og bruk av disse datakildene enklere ved å lage søkemuligheter mot tjenestekatalogen til Norge Digitalt og direkte opptegning av tjenester som WMS, WCS og WFS.

Støtte for NTM koordinatsystem
Støtte for NTM koordinatsystem for både lagring og transformasjon av data på NTM er muliggjort på lik linje med alle andre referansesystem som støttes av ArcGIS.

Direkte tilgang til karttjenester fra Geodata online
Geodata har publisert en rekke egenutviklede karttjenester basert på nasjonale datasett, som basiskart, landskapskart, gråtonekart, flyfoto med mere, som NT gir direkte tilgang til. Prøveabonnement på tjenestene tilbys ved kjøp av produktet.

 

For mer informasjon om Norske Tilpasninger for ArcGIS desktop 1.1 ta kontakt med


Nyheter

Norske tilpasninger for Web 1.5 er lansert

Norske tilpasninger for Web gir viktige tillegg til GIS løsninger hos Norge Digitalt medlemmer. Brukerne får muligheter for å søke og få tilgang til informasjon fra offentlige tjenester som matrikkelen.

Les mer

Vi har kåret den norske vinneren av Esri Young Scolars Award

Konkurransen Esri Young Scholars Award ble for første gang gjennomført i fjor. Esri distributører globalt har kåret en vinner fra sitt land.

Les mer

App hjelper med registrering av hogstprosjekter

Geodata har i samarbeid med SB skog utviklet en app som skal gjøre det enklere for SB skog å holde orden på hvert enkelt hogstprosjekt. 

Les mer

Flere nyheter