Næringseiendom
NCM Development sparer inn hele 350 timer i året på den kartbaserte demografianalysen fra Business Analyst. Det frigjør verdifull tid.
NCM Development er et spesialistfirma som hjelper investorer og eiendomsbesittere med utviklingsprosjekter, blant annet gjennom markedsledende analyser for eiendomsutvikling, utleie og butikketablering.
- Vi rådgir for eksempel ved etableringer av kjøpesentre. Eiendomsbesittere kommer til oss og spør hva man kan gjøre med tomter eller bygg, sier seniorrådgiver Jan-Erik Berntsen, og forteller at de gir råd om utviklingspotensial og leiepriser.
- En analyse/mulighetsstudie består av en faktadel og en markeds- og konseptdel. Faktadelen består i innsamling av demografidata. Dette har vi gjort i alle år, og vi har søkt i mange databaser for å samle materialet, sier Berntsen.
Sammenstilling av fakta som demografi, inntekt, vekst, butikker i området med mer utgjør grunnlagsmaterialet til analysene. Kombinert med NCM Developments erfaring kan selskapet for eksempel identifisere riktige bransjer og aktører for en eiendom, noe som kan gi utleiere bedre leiepris eller etablerere et bedre beslutningsgrunnlag for valg av lokasjonen. Coop er ett eksempel på en kunde.
Enorm tidsinnsparing
Nettopp de demografiske analysene knyttet til lokasjonen har vært tidkrevende, men viktige. NCMs analyser har alltid inkludert en opptegning på kart som viser eiendommens potensial. I stedet for å måtte bruke om lag 16 timer på en manuell analyse og opptegning, har innføringen av verktøyet Business Analyst ført til at analysene nå kan gjennomføres på kun seks timer.
- Det går mye raskere, og har vært en positiv investering. Nå kan vi i stedet bruke tiden på spissing av fagkunnskapen vår, sier Berntsen, og anslår at de sparer inn hele ti timer per analyse.
Analysene NCM Development gjennomfører er tidkrevende, og strekker seg ofte over fire til seks uker. Med to til tre analyser i måneden innebærer Business Analyst en innsparing på opp mot 350 timer i året.
Bedre tilgang på data
Løsningen innebærer at NCM Development for første gang har flere baser liggende på egen maskinvare.
- Vi har vært på utkikk etter denne type databaser i flere år, sier Berntsen.
Tidligere var han avhengig av å samle inn data manuelt fra ulike kilder, som Statistisk Sentralbyrå. Med Business Analyst har NCM Development nå tilgang på oppdaterte demografikilder fra SSB og også Folke- og boligtellingen, Statens Vegvesen, GAB, Norsk Eiendomsinformasjon, Skattedirektoratet og Statens Kartverk. Andre kilder kan også integreres.
- Det gir veldig brede muligheter. Jeg kan gjøre 230 forskjellige utvalg – ting som husstandssammensetning kan for eksempel være relevante i noen sammenhenger, sier Berntsen, og legger til at systemet selv visualiserer informasjonen på oppdaterte kartdata.
Last ned hele artikkelen i pdf her
Nyheter
Geoinsight og Geodata har laget Norges beste kart!
Den nye kartserien Topo Premium for Garmin GPS ble nylig kåret til Norges beste kart av nettstedet klikk.no.
Les mer
Geoinsight lanserer Topo Premium
Norges mest detaljerte GPS friluftskart ! Nå lanseres en ny serie topografiske kart for Garmin GPS, som vil være det mest innholdsrike og detaljerte produktet på markedet.
Les mer
Coop Norge velger Geoinsight
Coop Norge fornyer tilliten til Geoinsight etter en bred markedsvurdering. - For oss er dette verktøyet blitt et ”must”, sier Jon-Arne Falk i Coop Norge.
Les mer
Flere nyheter